2003 New Zealand Television Awards

Magazine cover

Supported by
New Zealand
Trade & Enterprise

EVENT PERSONNEL
Executive producer Rebekah Nolan
Administration manager Lisa Heath
Director Rob McLaughlin
Show producers Justine MacKay, Andy Dowding (J & A Productions)
MC Jason Gunn
Musician Jason Smith
Stage manager Carol Harding
Theatre crew The Edge
Camera crew TVNZ
Runners Suzanne Norris, Kim Clark
Post Production Images Post,
Sound Post

Bartercard Best Documentary
Chas Toogood (Chas Toogood
Productions) No Mean Feat
AFTA Best Episode of a Drama
Series or Serial
Chris Hampson (ScreenWorks)
Street Legal
NZ On Air Best Drama Series or
Serial
Chris Hampson (ScreenWorks)
Street Legal
AFTA Best Entertainment
Programme Julie Smith and
Stan Wolfgramm
(Drum Productions)Westfield Style Pasifika
Carlton Hire Group Best
Entertainment Series
Mo Show - Iain Eggleton (XSTV)
Mo Show
New Zealand Television Archive
Best Documentary Series
Dan Salmon, Bruce Morrison,
Cass Avery & Jude Callen
(Screentime Communicado)
2050 What if... New Zealand
Becomes a State of Australia?
AFTA Best Factual Series
Andrew Whiteside
(Livingstone Productions)
Queer Nation
AFTA Best Lifestyle Series
Sticky Pictures The Living Room
AFTA Best Comedy Programme Tony Holden (Comedia Pictures)
Spin Doctors Series 3
AFTA Best Sports Programme David Turner (TVNZ Sports)
Shell Helix Motorsport - NZ V8 Round
Te Mangai Paho Best Mäori
Programme
Toby Mills & Moana Maniapoto (Tawera Productions & Black Pearl
Productions) Syd Jackson - Life & Times of a Maori Activist
Russell McVeagh Best Mäori
Language Programme
(Maui Productions) Sciascia
TV Guide Best New Programme
(People's Choice)
Dave Gibson (Gibson Group)
The Strip Series I
AFTA Best Actress
Katherine Kennard (ScreenWorks) Street Legal
AFTA Best Actor
Jeffrey Thomas
(South Pacific Pictures) Mercy Peak
AFTA Best Supporting Actress Alison Bruce
(South Pacific Pictures) Mercy Peak
AFTA Best Supporting Actor
Charles Mesure
(ScreenWorks)
Street Legal
NZ On Air Best Juvenile
Actor/Actress
Renee Elwood (Gibson Group)
The Strip Series 1
AFTA Best Entertainment/Comedy Performance
Elizabeth Hawthorne (Comedia
Pictures) Spin Doctors Series 3
TV Guide Best Presenter
(People's Choice)
John Campbell (TV3) 3 News
AFTA Best Script, Single Episode of a Drama Series or Serial
Paula Boock & Kathryn Burnett (Gibson Group) The Strip Series 1 AFTA Best Script, Comedy
Roger Hall, James Griffin,
Dave Armstrong (Comedia Pictures) Spin Doctors Series 3
AFTA Best Narration Script,
Non-Drama
Bryan Bruce & Ian Johnstone
(Red Sky Film & Television)
The Lost Dinosaurs of New Zealand
Hyatt Best Director, Drama
Peter Burger (South Pacific Pictures) Mataku
Screenrights Best Director,
Documentary
Dan Salmon
(Screentime Communicado)
2050 What if... Mäori Gain
Sovereignty - Tino Rangitiratanga?
AFTA Best Director,
Factual/Entertainment Programme
Mark Albiston (Sticky Pictures)
The Living Room
Sony Best Camera, Drama
Fred Renata (ScreenWorks)
Street Legal
Sony Best Camera, Non-Drama Rewa Harre (Greenstone Pictures) Mercury Lane Series 1
Images Post Best Editing, Drama Allannah Milne (South Pacific
Pictures) Mataku
Images Post Best Editing, Non-Drama Bryan Shaw
(Screentime Communicado)
2050 What if... New Zealand Becomes a State of Australia?
AFTA Best Original Music
Don McGlashan (ScreenWorks)
Street Legal
Sound Post Best Contribution
to a Soundtrack
Lloyd Canham & Nick Buckton
(South Pacific Pictures) Mataku
AFTA Best Production Design Miro Harre (South Pacific
Pictures) Mataku
Austin's Best Costume Design Karol London (Papageno
Productions) The Dress Up Box
Brand Spank Best Contribution
to Design
Catriona Campbell (Big House)
Willy Nilly
AFTA Lifetime Achievement
Award in Broadcasting
Marcia Russell


© Copyright Onfilm magazine September 2003

All material appearing is copyright and cannot be reproduced without prior permission of the publisher.

Please contact the copyright officer: Ph 0-9-529 3000, Email copyright@mediaweb.co.nz.